Klinika

Klinika

Nadprogramowe kilogramy to problem, z jakim zmaga się wiele osób. Wśród nich są zarówno dorośli, jak i dzieci. Nadwaga czy otyłość stanowią zagrożenie....

Sposób na utratę wagi

2016-10-26 | Paweł Borzęcki

Nadprogramowe kilogramy to problem, z jakim zmaga się wiele osób. Wśród nich są zarówno dorośli, jak i dzieci. Nadwaga czy otyłość stanowią zagrożenie dla zdrowia, bo zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości wielu poważnych chorób. Aby się przed się przed nimi uchronić, trzeba dbać o prawidłową masę ciała. 
Niektórzy za wszelką cenę usiłują schudnąć, stosując w tym celu różnego rodzaju kuracje odchudzające. Nowe diety gwarantujące szybką i trwałą utratę zbędnych kilogramów pojawiają się co pewien czas. Przechodząc na którąkolwiek, warto zachować zdrowy rozsądek, bo niestety nie wszystkie są w pełni bezpieczne dla zdrowia, a do stosowania wielu istnieją przeciwwskazania. Od kilku lat popularnością wśród osób odchudzających się cieszy się dieta Dukana, nazwana tak od nazwiska jej twórcy Pierre’a Dukana, francuskiego lekarza. Podstawę tego sposobu odżywiania się stanowi białko, a więc składnik mający zapewnić długotrwałe uczucie sytości po zjedzonym posiłku. O tym, że dieta dukana to idealny przepis na odchudzanie, przekonała się już niejedna osoba. Efekty stosowania tej kuracji widoczne są bardzo szybko (więcej o odchudzaniu dietą dukana), a do jej zalet nie zalicza się tylko utrata wagi, lecz również poprawa stanu cery i oczyszczenie organizmu z toksyn. Jadłospis ułożony zgodnie z zasadami diety Dukana różni się znacznie od tego, co proponują inne popularne kuracje odchudzające. Produkty, jakie powinno się spożywać, można kupić w każdym sklepie, co czyni dietę dostępną dla wszystkich. Oprócz tego istotne jest również to, że jadłospis opiera się na spożywaniu urozmaiconych posiłków. Wyjątek stanowi tu co prawda pierwszy etap diety trwający około pięciu dni, kiedy to spożywa się głównie białko pod postacią chudego mięsa i nabiału. Kolejne fazy diety wprowadzają już coraz bardziej zróżnicowane posiłki, więc na pewno nie można tu mówić o monotonii. 
Dieta Dukana to tylko jeden ze sposobów na utratę wagi, ale przez wielu uważany za niezwykle skuteczny. Niektórzy jednak zwracają uwagę na to, że spożywanie przez długi czas dużych ilości białka może odbić się niekorzystnie na zdrowiu.

Powiązane słowa kluczowe: