Klinika

Klinika

Haluksy, zwane też koślawym paluchem, to prawdziwa plaga i zmora dręcząca wielu ludzi. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że haluksy to nie wyłącznie....

uroda, medycyna, apteki

Sposób na koślawy paluch

2016-06-13 | Paweł Borzęcki

Haluksy, zwane też koślawym paluchem, to prawdziwa plaga i zmora dręcząca wielu ludzi. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że haluksy to nie wyłącznie problem estetyki, ale choroba, która nieleczona przyczynić może się do wielu problemów.
Mało osób podejmuje więc walkę z haluksami i rozpoczyna leczenie.

Haluksy leczenie
W głównej mierze haluksy to problem kobiet, zwłaszcza tych cierpiących na nadwagę oraz z upodobaniem noszących buty na wysokim obcasie.
Leczyć można (a czasem trzeba) na dwa sposoby - przede wszystkim zapobiegawczo, w skrajnych przypadkach operacyjnie.

Jak sprawić, by nie dopuścić do tak drastycznego zwyrodnienia stawów i powstania haluksów? Przede wszystkim istotna jest profilaktyka, czyli w przypadku palców - noszenie wygodnego obuwia. Unikanie butów na wysokim obcasie, a także wyeliminowanie ciasnych butów, zwłaszcza ze szpicem to podstawa. Do tego przydatne są zdrowa dieta oraz prawidłowa waga.

Jeśli jednak już pojawiają się pierwsze symptomy choroby, konieczne jest zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby. Pomóc mogą np. plastry na haluksy, wkładki - peloty umożliwiające prawidłowe ułożenie palców stopy.
Koniecznie też odwiedzić należy ortopedę, który pomoże dobrać najodpowiedniejszy sposób przywrócenia sprawności stopom zlecając np. fizykoterapię, gimnastykę korekcyjną, wkładki ortopedyczne, opaski na haluksy czy inne dostępne środki zwalczające tę nieprzyjemną i bolesną dolegliwość.

Pamiętajcie. Pod żadnym pozorem nie lekceważcie haluksów. To, co początkowo wydawać może wam się błahostką przerodzić może się w uprzykrzającą życie dolegliwość.

Powiązane słowa kluczowe: