Klinika

Klinika

Rak prostaty to jedna z najcięższych i najtrudniejszych chorób do wykrycia u mężczyzn, rak może rozwijać się nawet przez 10 lat nie dając żadnych....

uroda, lekarstwa, leczenie, Nowotwór stercza

Nowotwór stercza

2017-10-23 | Paweł Borzęcki

Rak prostaty to jedna z najcięższych i najtrudniejszych chorób do wykrycia u mężczyzn, rak może rozwijać się nawet przez 10 lat nie dając żadnych objawów.
PSA jest glikoproteiną produkowaną przez komórki nabłonkowe prostaty i dlatego uznaje się go za znacznik swoisty dla gruczołu krokowego. Do wzrostu stężenia PSA w surowicy może bowiem dojść nie tylko w następstwie nowotworu, ale także w wyniku zapalenia stercza, jego łagodnego rozrostu oraz urazu mechanicznego. Znaczne zwiększenie stężenia PSA jest czynnikiem przemawiającym za istnieniem choroby nowotworowej.
Nowotwór stercza rozpoznaje się na podstawie badania pod mikroskopem wycinków pobranych z gruczołu krokowego.Zobacz więcej na stronie: http://www.klinikaurologii.edu.pl/rak-gruczolu-krokowego/
Metody leczenia raka prostaty to na przykład radioterapia polegająca na wprowadzeniu radioizotopu do gruczołu krokowego lub wycięcie jąder.
Diagnoza raka prostaty może odbywać się poprzez wykrycie nieprawidłowości w sterczu na podstawie badania palcem przez odbytnicę. Czułość takiego badania w wykrywaniu tego nowotworu jest ograniczona. Na podstawie biopsji można uzyskać potwierdzenie raka tylko u około 50% mężczyzn. Mimo, że to badanie nie daje 100% pewności powinno być stosowane jak podstawowy element badania urologicznego mężczyzn.

Biopsja daje szansę na wykrycie raka oraz na określenie jego złośliwości i rozległości. Po rozpoznaniu nowotworu określa się stopień jego zaawansowania np. czy są przerzuty w węzłach chłonnych lub innych narządach w organizmie pacjenta. Szybka reakcja i leczenie raka prostaty pozwala na wyleczenie się z choroby, warto się badać i co jakiś czas wykonywać w szpitalu kompleksowe badania.

Powiązane słowa kluczowe: