Klinika

Klinika

Coraz więcej Polaków cierpi na problemy urologiczne, a najczęściej występującym u mężczyzn nowotworem jest rak gruczołu krokowego. Schorzenie jest....

medycyna, lekarstwa, leczenie, urolog, rak, onlokogia, urologia

Nowotwór gruczołu krokowego

2015-10-15 | Małgorzata Poradowska

Coraz więcej Polaków cierpi na problemy urologiczne, a najczęściej występującym u mężczyzn nowotworem jest rak gruczołu krokowego. Schorzenie jest szczególnie niebezpieczne dlatego, że guz może być wyczuwalny dopiero po wielu latach, a wtedy na leczenie może być już za późno. Mężczyźni rzadko decydują się na badania kontrolne, dlatego wielu z nich przegrywa walkę z nowotworem. 
ProstataProstata jest gruczołem znajdującym się w okolicy pęcherza moczowego. Otacza niewielki odcinek cewki moczowej, więc jednym objawów zaburzeń w funkcjonowaniu prostaty są nieprawidłowości związane z oddawaniem moczu. Z tego powodu konieczna może być pomoc lekarzy, których specjalnością jest urologia.
O schorzeniuRak prostaty występuje bardzo powszechnie wśród mężczyzn w Polsce. Na szczęście coraz więcej panów decyduje się na przeprowadzenie badań kontrolnych, dzięki czemu rozpoznawalność choroby staje się coraz większa. Poza tym coraz bardziej usprawnia się metody diagnozujące schorzenie, dotyczy to zwłaszcza biopsji gruczołu krokowego. Powszechnie stosuje się także oznaczanie stężenia antygenu sterczowego (PSA).
BadanieIstnieje wiele metod diagnozujących nowotwory prostaty. Często stosuje się oznaczanie PSA, jednak zwiększone stężenie tej glikoproteiny we krwi nie zawsze wskazuje na nowotwór prostaty. Taka sytuacja może świadczyć również o łagodnym przeroście gruczołu, jego zapaleniu lub o urazie mechanicznym. Jak rozpoznać raka prostaty?
Raka prostaty można rozpoznać na podstawie badania mikroskopowego materiału pobranego z gruczołu krokowego. Wskazaniami do biopsji jest podwyższone stężenie PSA we krwi oraz zmiany zaobserwowane podczas badania USG. Badanie wycinków stosuje się również w przypadku, gdy lekarz wykryje nieprawidłowości prostaty podczas badania ręcznego per rectum. Dzięki biopsji możliwe jest określenie stopnia zaawansowania choroby oraz złośliwości guza.

Powiązane słowa kluczowe: